Zlaty retriver sediaci na vahe

Aj pes dokáže trpieť nadváhou či obezitou, kilá navyše sa dokážu nalepiť aj na psa pri nesprávnej životospráve a takýto stav mu nie je prospešný. Nie vždy je však ľahké určiť, či je váš pes príliš tučný.

V tomto článku si môžete prečítať viac o telesnej kondícii a hmotnosti vášho psa, aby ste vedeli, či prejsť na diétnejšie krmivo či začať so psom viac cvičiť a dopriať mu viac pohybu.

Reklama

Kedy má pes nadváhu?

Obezita je u psov bežnejšia, ako by ste si mysleli.Počet psov s nadváhou či obezitou sa štatisticky blíži k polovici z celkového počtu. Táto predstava je celkom hrôzostrašná, pretože pes s nadváhou nie je zdravý pes. Takýto pes sa rýchlejšie unaví, zadýcha, často s nadváhou prichádzajú rôzne menšie či väčšie zdravotné komplikácie a takýto pes nebýva vždy šťastný. Minimálne nie tak, ako by mohol byť. Nadváha a obezita dokonca skracuje život vášho psa a psy s udržiavanou váhou žijú v priemere o 2 roky dlhšie ako tie s nadváhou. A kto by nechcel byť so svojim štvornohým miláčikom čo najdlhšie.

Každé plemeno psa je iné, má iné tvary, veľkosti. Preto nie je vždy ľahké určiť, kedy je váha ešte v poriadku a kedy tam je už niečo navyše. Podľa týchto pár pokynov sa viete na začiatku riadiť:

  • Dávajte pozor na tukové usadeniny okolo rebier a krku vášho psa, pravidelne sledujte svojho psa, dobrá pomôcka je si psa raz za čas vyfotiť, nech máte s čím porovnávať.
  • Uistite sa, že váš pes udržiava pás medzi hrudným košom a bokmi (v pôdoryse). Pás by nemal byť zarovno v priamke medzi hrudným košom a bokmi a už vôbec nie vyčnievať von..
  • Starostlivo kontrolujte, či váš pes nemá previsnuté brucho (z profilu). Previsnuté brucho je jasný dôkaz o kilách navyše.
  • pozorujte, či sa váš pes môže pri pohybe normálne hýbať, nezadýchava sa alebo neprehrieva. Porovnávajte, či sa výkon Vášho psa nezmenšuje voči minulosti primerane k veku.
  • Necítite a nevidíte rebrá? Potom máte príliš tučného psa, pretože vrstva tuku zakryla tieto partie. U psa v normálnej váhe musíte vedieť nahmatať rebrá.

O nadváhe a obezite sa u psov hovorí, pokiaľ váš pes váži o 5 až 10 percent viac, než je jeho optimálna telesná hmotnosť, pričom samozrejme, má každé plemeno inú optimálnu váhu a čo platí pre jedného, nemusí byť to isté pre druhého.

V akej kondícii je Váš pes sa dá rozdeliť do piatich bodov (1-5), pričom 1 znamená veľmi chudý a 5 znamená obézny.

  • 1) príliš chudý– rebrá a chrbtica vášho psa sú jasne viditeľné, pes vyzerá ako podvyživený, Váš pes má málo (alebo stráca) svalovú hmotu, takýto stav môže znamenať až 20% chýbajúcej hmotnosti od optimálnej
  • 2) podváha – rebrá vášho psa sú vidieť voľným okom, váš pes nemá žiadnu tukovú vrstvu, pes je v celkom dobrej kondícii, ale nie v optimálnej hmotnosti
  • 3) optimálna váha – rebrá psa nie sú viditeľné, ale zreteľne ich cítite hmatom. Pás vášho psa je viditeľný a je tam tenká vrstva tuku. Pri pohľade zhora je pás mierne chudší ako boky.
  • 4) mierna nadváha – je ťažké vidieť alebo cítiť rebrá a chrbticu, nahmatať ich robí problém. Pri pohľade zhora nie je pás vidieť a splýva s hruďou a bokmi v jedno. Na chvoste a krku je hrubšia vrstva tuku.
  • 5) obezita – psovi už vôbec necítite rebrá, váš pes má veľké, zväčša ovisnuté brucho, v páse je pes širší ako na hrudi.

Pokiaľ si nie ste istý, či dokážete správne určiť stav Vášho psa a či má alebo nemá Váš pes kilá navyše, alebo opačne, podváhu, odporúčame navštíviť veterinára, alebo psieho fyzioterapeuta a odborne sa s nimi poradiť.

Prečo je môj pes obézny a ako sa to stalo?

Prečo psy priberajú a aké to môže mať príčiny? Pes je zviera a ako každé zviera aj u nich sú rôzne príčiny. Psy sú skutočnými jedákmi a labužníkmi. Chutnej maškrte či dobre naplnenej miske s krmivom určite nepovedia nie, aj keď práve nie sú úplne hladný. Preto je dôležité psa nikdy neprekrmovať (kŕmiť v určených časoch a nenechávať prístup ku krmivu celý deň), neodmeňovať psa príliš často maškrtami (nepreháňať to a prispôsobiť kŕmnu dávku aj predpokladanému množstvu maškŕt, čo psovi počas dňa podáme) a vždy dbať na správnu rovnováhu medzi výživou a dostatočným pohybom. Ako u ľudí, tak aj u psov platí, že prijatú energiu musia aj adekvátne vydať!

Dbajte teda na to, aby sa Váš pes dostatočne hýbal dlhými prechádzkami, ktoré nie sú len o vyvenčení a vykonanie potrieb, ale práve aj o potrebnom pohybe.

Samozrejme, existujú aj iné dôvody, prečo môžu mať psy nadváhu. Jedným z bežných dôvodov je vek. Staršie psy sa už menej hýbu a tým pádom vydajú menej energie. Tým pádom sa im môže ukladať viac tuku, ako v čase, keď bol mladší a aktívnejší. Ďalším dôvodom môže byť genetická predispozícia. Plemená ako labrador, bígl či kokeršpaniel sú náchylnejšie na priberanie ako iné plemená. Okrem toho, môžu priberanie spôsobovať aj rôzne zdravotné problémy, ako sú cukrovka, problémy so štítnou žľazou alebo problémy s kĺbmi a pohybom celkovo.

Jedným z najznámejších dôvodov, prečo psy môžu začať naberať na váhe je kastrácia. Po kastrácii sa v psom tele zmení hladina hormónov, jeho metabolizmus a fungovanie tela ako takého a to môže spôsobiť uľahčenie priberania. Naberanie hmotnosti je najčastejší vedľajší efekt kastrácie u zvierat. No dá sa s tým niečo robiť.

Pomôžte svojmu psovi schudnúť vďaka pár uvedeným tipom

Behá vám po dome či na dvore pes s nadváhou? Tak je najvyšší čas schudnúť! Chudnutie je únavná práca pre každého, hoci pripravený štvornohý kamarát stojí za dvoch! Inšpirujte sa nasledujúcimi radami a skvalitnite svojmu psovi život tým, že napravíte jeho váhu a uľahčíte mu život:

1. Pozrite sa na jedálniček Vášho psa.

Ak chcete kontrolovať, čo váš pes je, problém môže vyriešiť zníženie množstva jedla, ktoré mu dávate. Pes, ako zviera, má svoje pudy a dokáže zjesť viac, ako reálne potrebuje. Zníženie množstva v rámci kŕmnej dávky je jedna z možností.

Menej jesť však niekedy nie je riešením, ktoré pomôže vášmu psovi s nadváhou schudnúť. Nikto nechce svojho psa trápiť hladom. Ak je váš pes už o niečo ťažší, odľahčené diétne krmivo pre psov je to najlepšie, čo môžete svojmu psovi ponúknuť. Na trhu je množstvo krmív s receptúrami s nižším množstvom tuku, menším počtom kalórií či prídavnými látkami ako L-karnitín, pomáhajúcim spaľovať tuky rýchlejšie. Psa takéto krmivo zasýti, no nedodá mu toľko energie.

To správne množstvo krmiva v rámci kŕmnej dávky pre vášho štvornohého kamaráta nájdete na obale (aj na chudnutie). Nepodarilo sa schudnúť ani po mesiaci a Váš pes nie je ľahší? Potom skúste dávať postupne menej jedla, aby si zvykol na menšie jedlo v žalúdku.

Prichádza váš pes prosiť o maškrtu, ktorú tak moc miluje? Potom sa prekonajte, premeňte svoje srdce na kameň a zatvorte tú skrinku na psie sladkosti. Odmeňte radšej svojho psa hrou alebo maznaním sa. Určite ocení aj takýto prejav lásky a pomyslí si, že to je tiež skvelé.

2. Nechoďte na to príliš rýchlo

Keď už hovoríme o diéte… snažiť sa to urýchliť a nechať svojho psa rýchlo schudnúť sa neodporúča. Nárazová diéta určite nie je potrebná a pre vášho psa je dokonca nebezpečná. Pokiaľ váš pes stratí 1% až 2% svojej celkovej telesnej hmotnosti za týždeň, je to viac než dosť. Váži váš pes 30 kíl? Vtedy hovoríme o 300 až 600 gramoch týždenne čo je v rámci chudnutia až až. Je to dlhodobý proces a hlavne chceme, aby po schudnutí pes v optimálnej váhe aj ostal.

3. Pohybujte sa viac

Dostatok pohybu je kľúčový, ak máte psa s nadváhou. Našťastie existuje veľa športových aktivít, ktoré môžete so svojím štvornohým priateľom robiť a pomôcť mu ľahko schudnúť! Najjednoduchšie je efektívne so psom chodiť, behať alebo bicyklovať každý deň aspoň 30 minút. Pri psoch treba začať dlhšími prechádzkami bez extra behania, pretože psy s vyššou ako 10% nadváhou sa ľahšie preťažia, čím hrozí riziko zranenia.

Pokiaľ sa v rámci pohybu bojíte o kĺby Vášho štvornohého parťáka či parťáčky, skúste zvážiť hydroterapiu. Cvičenie vo vode je nenáročné na kĺby a zároveň skvelým kardio cvičením pre Vášho psa, pri ktorom sa dá skvele zhodiť nadbytočné kilá. A popri chudnutí určite naberie na vytrvalosti a kondícii. Samozrejme odporúčame na takéto činnosti, minimálne na začiatku kým získate skúsenosti, riešiť takéto cvičenie so skúseným fyzioterapeutom, špecializovaným práve na hydroterapiu.

4. Nechajte sa viesť svojím veterinárom alebo zvieracím fyzioterapeutom

Nielen v rámci prípadnej hydroterapie, ale v rámci akejkoľvek formy chudnutia psa je vhodné, aby proces viedol veterinár alebo zvierací fyzioterapeut. Na základe svojich odborných znalostí dokážu takýto profesionáli zostaviť plán na mieru každému psovi, ktorý pomôže vášmu psovi schudnúť zodpovedne. Každý pes je iný a má iné potreby a preto by sa malo ku každému psovi pristupovať individuálne.

Takto sa váš pes dostane do špičkovej formy správnym tempom a hlavne s dlhodobým účinkom.