Sumček čierny má síce meno, ktoré naznačuje, že ide o drobnú rybku, ale v tomto prípade je názov nevýstižný. Ide o viac ako pol metra veľkého predátora, ktorý má navyše vysoký potenciál spôsobovať ako invázny druh veľké problémy. A to aj v Česku, kde sa podľa prírodovedcov stáva hrozbou.

Invázna ryba je podľa vedcov v Českej republike stále vážnejšou hrozbou pre miestne ekosystémy a spôsobujú ekologické aj ekonomické problémy. Akadémia vied preto sumečka čierneho monitoruje a spolupracuje s rybárskymi podnikmi a rybárskymi zväzmi na tom, ako ho regulovať. Ich cieľom je ochrániť pôvodnú rozmanitosť vodných ekosystémov a zároveň minimalizovať ekonomické straty, ktoré tento invázny druh spôsobuje.

Reklama

V Česku je sumček iba dvadsať rokov. Pochádza zo Severnej Ameriky a do Európy sa dostal v 19. storočí. Rýchlo sa šíril, ale české krajiny mali šťastie, pretože sa im vyhol. Až do roku 2003. Vtedy bol do Česka zavlečený s násadou kapra z Chorvátska a túto príležitosť dokázal využiť.

V súčasnej dobe sa vyskytuje na niekoľkých pomerne izolovaných miestach. „Aj tak môže napáchať veľké škody a je nutné akýkoľvek jeho výskyt monitorovať. Populácie sumčeka nielenže konkurujú pôvodným druhom rýb, ale tiež sa živia ich ikrami a plôdkom, teda pôvodné populácie významne ubúdajú,“ popisuje Akadémia vied.

Hrozba pre české ryby aj hospodára

„Ryba známa svojou žravosťou a schopnosťou rýchlej reprodukcie ohrozuje pôvodné rybie druhy a spôsobuje hospodárske straty v produkčných rybničných chovoch. vyprodukovať extrémne početné populácie,“ líčia prírodovedci výhody, ktorými predátor disponuje.

Zatiaľ najväčším problémom sa stal na Vysočine. \“V oblasti, ako sú rybníky v okolí Telče, spôsobuje sumček čierny výrazné hospodárske škody, pričom odhady strát dosahujú viac ako dvadsaťtisíc korún na hektár. V prípade rybárskych revírov sa dokáže namnožiť takým spôsobom, že daný revír prestane mať význam, \“opisuje vedúci vedecký pracovník Pavel Jurajda z Ústavu biológie stavovcov (MENDELU).

„Len pre predstavu, za štyri dni sa z rekreačného rybníka o rozlohe 0,7 hektára (jedno futbalové ihrisko) odlovilo 750 kilogramov sumčeka, zodpovedajúcich približne biomase jedna tona na hektár. To je často viac ako biomasa kaprov v chovných rybníkoch,“ dopĺňa vedec.

Veda hľadá riešenie

Vedci z Akadémie vied od roku 2018 sledujú populáciu sumčeka čierneho v odstavených ramenách Labe. Spolupráca s miestnymi rybárskymi organizáciami a ďalšími inštitúciami priniesla cenné poznatky o metódach regulácie.

Pilotná štúdia z minulého roka, na ktorej sa podieľali aj študenti z MENDELU, preukázala efektivitu rôznych výlovných techník, napríklad úlovok pod výpusťou pri výlovoch do špeciálnej siete, do vrší, výlov plôdika do vrhacej siete či upraveným podberákom. Najúčinnejšou metódou sa podľa nich zatiaľ javí lov do vrší, ktorým odborní pracovníci vylovili z piatich rybníkov v okolí Telče 2,2 tony dospelých sumčekov čiernych, čo zodpovedá 57 tisícom kusov.

„Pred piatimi rokmi sme poznali len dve miesta výskytu sumčeka čierneho. Dnes máme zmapované lokality jeho výskytu v Mělníku, Telči, Kroměříži, Prostějove a Pasohlávkach a v dôkladnom monitoringu stále pokračujeme. Rekreační rybári, ale aj „nerybári“ by sa mali riadiť platnou legislatívou a by sa mali riadiť platnou legislatívou vypúšťať a rozširovať do ďalších vôd,“ upozorňuje Pavel Jurajda.

Aby bola regulácia sumčeka čierneho úspešná, vyžaduje väčší čas a úsilie. Preto odborníci v redukcii už známych populácií tohto invázneho druhu pokračujú. Súčasne monitorujú ďalšie oblasti, aby včas zistili prípadný výskyt nových jedincov. Problém je podľa nich aj v tom, že sumčeka čierneho si verejnosť môže pomýliť s podobným sumčekom americkým.

„Naším cieľom je pokračovať v redukcii populácií, najmä v oblastiach s ich vysokou hustotou, a zmierniť riziko neuváženého vypúšťania tohto druhu do prírody. V spolupráci s mestom Telč, miestnymi rybárskymi podnikmi, Krajským úradom Kraja Vysočina a Moravským rybárskym zväzom plánujeme regionálny projekt zameraný na pokračovanie regulácie sumečka čierneho, Jurajda. „Ak vo svojom revíre objavíte sumčeka čierneho, neváhajte nás o tom informovať,“ obracia sa na verejnosť.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz
Foto: Zdroj: Wikimedia Commons/George Chernilevsky