Krakľa belasá

Vtákom roka 2025 na Slovensku sa stala Krakľa belasá (Coracias garrulus). Titul vtáka roka každoročne udeľuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, aby upozornila na význam ochrany konkrétneho druhu vtákov a ich biotopov. Kampaň „Vták roka“ má ušľachtilý cieľ – zvýšiť povedomie širšej verejnosti o ohrozených druhoch vtákov, ich význame v ekosystéme a potrebe ich ochrany.

Krakľa belasá je jedným z najvýraznejších vtákov Slovenska, známa svojím žiarivým tyrkysovo-modrým perím a hrdzavohnedým chrbtom. Tento druh patrí do čeľade krakľovitých (Coraciidae) a je považovaný za „drahokam slovenskej poľnohospodárskej krajiny“. Napriek svojmu krásnemu vzhľadu a ekologickému významu čelí krakľa belasá vážnym výzvam, ktoré ju zaradili medzi kriticky ohrozené druhy na Slovensku.

Reklama

Tento vták preferuje otvorené krajiny s roztrúsenými stromami, kde sa pasie dobytok alebo sú lúky plné hmyzu. Vyhýba sa lesom a horským oblastiam. Populácia krakľy je ohrozená najmä stratou prirodzených biotopov a intenzifikáciou poľnohospodárstva. Na Slovensku bola kedysi bežná, no intenzifikácia poľnohospodárstva, úbytok pastvy a používanie pesticídov spôsobili dramatický pokles jej populácie.

V minulosti hniezdila v dutinách stromov, ktoré vyhĺbili ďatle. Dnes však využíva najmä umelé hniezdne búdky, ktoré jej poskytujú bezpečné miesto na rozmnožovanie.

Vyhlásenie krakle belasá za vtáka roka 2025 má upozorniť na tieto problémy a podporiť opatrenia na jej ochranu.

Zaujímavosti

  • Krakľa belasá je sťahovavý vták – zimuje v subsaharskej Afrike a na Slovensko prilieta na jar.
  • Jej spoločenská hodnota je stanovená na 3220 € podľa slovenského zákona o ochrane prírody.

Krakľa belasá je symbolom nádeje pre obnovu biodiverzity slovenských nížin. Jej návrat ukazuje, že cielené ochranárske opatrenia môžu priniesť pozitívne výsledky aj pre druhy považované za takmer vyhynuté.

Tradícia vyhlasovania „Vtáka roka“ na Slovensku začala v roku 2008 a odvtedy sa každoročne vyberá iný druh, ktorý si zaslúži osobitnú pozornosť. Táto kampaň prebieha aj v iných krajinách pod záštitou miestnych ornitologických organizácií.

Minulý rok to bol Sokol kobcovitý a rok predtým Murárik červenokrídli.