Zábeh akvária

Akvárium ako prostredie pre život potrebuje na začiatku, skôr, ako ho osadíte Vami vyhliadnutými a naplánovanými rybkami, riadny zábeh. Zábeh je vlastne naštartovanie viacerých procesov a ich ustálenie. Málokomu sa chce čakať, kým tento proces prebehne, no kto riadne nezabehne čerstvé akvárium, koleduje si o pekných pár problémov.

Predstavte si svoje nové akvárium ako fabriku. Živočíchy, ktoré v ňom máte, či už sa jedná o ryby, krevetky či slimáky, produkujú odpad. Ten vzniká aj z nespotrebovanej potravy či odumretých častí rastlín. Potom tam máte rastliny, pracovníkov, ktorý vytvárajú kyslík pre tie živočíchy a baktérie a na to spracúvajú dusičnany. A dusičnany zase vznikajú z dusitanov, vďaka tvrdej práci neviditeľných nitrifikačných baktérií živiacich sa kyslíkom. A odkiaľ sa tie, pre ryby jedovaté dusitany berú? No predsa z odpadu, ktorý sa v akváriu rozkladá, spomenutého na začiatku.

Reklama

Ak si to zhrnieme, na fungujúce akvárium s rastlinami a rybami či inými živočíchmi, potrebujeme ako ryby a odpad z nich, tak baktérie, ktoré ten odpad spracúvajú a rastliny, ktoré vďaka tomu výslednému produktu fungujú.

A práve zábeh akvária slúži na to, aby sa v ňom dané nitrifikačné baktérie rozmnožili a Vy ste mohli pomaly a postupne zarybňovať.

Ako dlho zábeh akvária trvá?

Rovno Vám povieme, že si na to nachystajte peknú dávku trpezlivosti. Správny zábeh by mal trvať až 4 týždne, pre citlivejšie a náročnejšie ryby až 2 mesiace. Je to obdobie, počas ktorého sa množia spomenuté a veľmi potrebné nitrifikačné baktérie. Tie sa nachádzajú ako vo vode, tak najmä na rôznych povrchoch ako sú kamienky na dne či pórovitý filtračný materiál vo Vašom filtri. Kým sa však rozšíria po celom akváriu a namnožia na potrebnú úroveň, kolísajú hodnoty dusitanov na tak vysoké úrovne, že v procesu zábehu bývajú až na hodnotách nezlučiteľných so životom rýb.

Tento proces sa dá trochu urýchliť, no nečakajte skrátenie času na polovicu a menej, maximálne tak o týždeň až 10 dní. Takéto urýchlenie viete dosiahnuť použitím časti dna či použitia časti vody z už zabehnutého akvária. Tým dostanete do toho Vášho viac baktérií, ako len klasickou vodovodnou vodou. Rovnako sa predávajú roztoky na pomoc s rozbehom, ktoré obsahujú samotné potrebné baktérie (aeróbne, anaeróbne a fakultatívne) na rozbeh bakteriálnej flóry.

A to máte nechať mesiac len tak a pozerať na prázdne ?

Áno aj, ale nie tak úplne. Na začiatku zasadíte do čerstvého akvária rastliny. Tie sa snažíte už ďalej nepresádzať a nepresúvať, aby sa riadne zakorenili a uchytili. V prípade, že ste nemali odkiaľ priviezť vodu a kúsok dna z použitého akvária, môžete prihnojiť akváriovým hnojivom, aby mali rastliny dostatok živín. Ak je to možné, použite na začiatok rýchlorastúce rastliny, ktoré vyčerpajú nadbytočné živiny vo vode. Neskôr viete rastliny posunúť ďalej alebo jednoducho dať preč.

Prazdne akvarium

Po napustení vody býva akvárium zakalené, pričom tento jav ustúpi behom prvých dní. Ešte rýchlejšie, pokiaľ máte filter s dostatočnou kapacitou filtračných médií. Vodu v akváriu v zábehu meníte pravidelne. Prvý týždeň môžete 2x, tj cca po troch dňoch, následne stačí počas zábehu meniť vodu raz týždenne. Nezabúdajte, že voda sa v akváriu nevymieňa celá, ale len 1/3 až polovica celkového objemu. A určite ani nerozmýšľajte nad umývaním štrku, ani v zábehu, ani v budúcnosti.

Aj keď to voľným okom nevidíte, vo vode sa od začiatku dejú zábehové procesy. Ihneď sa vo vode hromadí amoniak z prebytočných živín, ktorý je pre živočíchy jedovatý a preto by ryby ani slimáky prvý týždeň až dva nemali v akváriu čo robiť. Približne po týždni začnú čiastočne namnožené baktérie amoniak premieňať na dusitany a o ďalší približne týždeň sa tieto dusitany začnú riadne meniť na dusičnany.

V tomto bode zábehu začína amoniak ustupovať a Vy môžete do akvária opatrne pridať prvých slimákov, ktorý začnú pomaličky „znečisťovať“ zabiehajúce sa akvárium.

Vieme, že v tomto čase (ak ste tak dlho vydržali), Vás už ženú všetci čerti do najbližšieho obchodu so živými rybami, aby ste ich tam konečne vypustili. Nerobte to a ešte vydržte! Medzitým sledujete, ako sa darí rastlinám a ako to zvládli nové slimáky v akváriu. Tie by mali začať likvidovať prípadné riasy, ktoré využili priestor a ukázali sa. Slimákom viete striedmo hodiť aj granulku krmiva pre dnové ryby, aby mali dostatok potravy.

Takto sa vďaka trpezlivosti dostanete až na záver zábehu Vášho akvária. Medzitým ste možno ešte balansovali svetlo pre rastliny, ktoré by malo byť časovo na úrovni niekde medzi 10 až 12 hodinami svietenia denne. Rastliny Vám už určite prosperujú, všimli ste si, že niektoré podrástli, iné zase už môžete strihať a množiť.

Sladkovodne akvarium
A zábeh je na konci …

A teraz, po 4-och týždňoch, kedy sa parametre v akváriu krásne ustálili, všetky procesy riadne fungujú, prichádza čas na postupné zarybňovanie. Váš sen sa začína napĺňať. Opäť však prichádza moment, v ktorom veľa akvaristov, dokonca aj tí skúsení, robia chybu z nedočkavosti. Zarybňovať totiž treba postupne.

Kúsok po kúsku, vždy s odstupom pár dní, pridávajte menšie skupinky rýb do Vášho akvária. Aby ste mu nespravili šok. Predsa len, baktérií je tam teraz rozmnožených toľko, aké bolo zaťaženie akvária. Ak by ste naraz vypustili veľa rybiek a tie by začali špiniť, baktérie by nestíhali a znova by sa začali hromadiť amoniak a dusitany, ktoré môžu spôsobiť úhyn rýb. Ak by sa, napriek dodržiavaniu všetkého, našla nejaká tá mŕtva rybka, nestresujte hneď. Ryby môžu byť oslabené, ako v predajni, kde ste ich kúpili, tak aj stresom z prepravy a nového prostredia ako aj parametrov vody. Takže jedna dve môžu umrieť, dokonca je tam celkom vysoká šanca, že sa to aj stane. Nemusí to byť Vaša chyba, ale treba sledovať, či sa to neopakuje.

Pozor na prerybnenie. Veľa akvaristov, hlavne začiatočníci, nevedia správne odhadnúť, koľko rýb patrí do akvária v rámci ich objemu. Ak to preženiete, nielen že budete musieť čistiť akvárium častejšie, nakoľko veľa rýb veľa našpiní, ale riskujete aj zhoršenie stavu rybiek, ich chradnutie až umieranie. Úplne najuniverzálnejšie pravidlo je, že na 1 cm ryby treba 1 liter vody v akváriu. Nezabúdajte však, že aj ryby rastú, takže počítajte s jej približnou veľkosťou v dospelosti, nakoľko v akvaristických obchodoch so živými rybami často predávajú mladé jedince, ktoré ešte podrastú.