Otázka, ktorú si určite veľa chovateľov koní už položilo. A aká je správna odpoveď?
Mal by! Prečo?
Konský žalúdok sa skladá z dvoch oblastí vystlaných rôznymi sliznicami- žľaznatou a nežľaznatou. Aký je medzi nimi rozdiel? Žľaznatá sliznica sa nachádza nižšie, nesie názov po drobných žliazkach, ktoré sa v nej nachádzajú. Produkujú agresívnu HCl- tráviacu kyselinu, enzým pepsín, ktorý sa podieľa na trávení potravy a zásaditý hlien mucín, ktorý sliznicu chráni pred silnou kyselinou chlorovodíkovou. HCl sa v žalúdku tvorí nepretržite okrem doby, keď telo prijíma potravu. Vtedy je HCl “zamestnané” spolu s pepsínom trávením obsahu žalúdka a trávia prijatú stravu. Nežľaznatá sliznica je umiestnená vyššie, neobsahuje mucín (alebo len malé množstvo), a preto je náchylnejšia na porušenie HCl-kou. Pri prázdnom žalúdku pri práci môže nahromadená HCl pri pohybe koňa vyšplechovať do nežľaznatej časti žalúdka a spôsobovať tak žalúdočné vredy. A práve kŕmením koňa pred prácou tento jav dostatočne obmedzíme.
Čím kŕmiť koňa pred prácou?
Určite sa pred prácou neodporúča kŕmiť jadrovým krmivom, či energetickým krmivom minimálne 2-3 hodiny. Naopak – výbornou voľbou je seno alebo pastva plné vlákniny, avšak medzi príjmom potravy a prácou by mal byť odstup minimálne 20 minút (doba prípravy koňa na jazdu, čistenie, sedlanie…), aby žalúdok koňa nebol preplnený.
V žiadnom prípade aspoň 30 min po jazde nenechať koňa jesť ani piť hlavne keď je ešte zadychčaný. Je však dôležité chápať kontext a dôvody.

– Zadychčanosť a tepelný stres: Po namáhavej práci môže byť kôň zadychčaný a jeho telo je pod tlakom tepelného stresu. V takomto stave môže byť jeho kardiovaskulárny systém maximálne zaťažený. Rýchle pitie veľkého množstva vody ihneď po práci v takomto stave môže spôsobiť náhly príliv krvi do žalúdka a čriev, čo môže zhoršiť zaťaženie srdca a obličiek.
– Riziko koliky: Kone sú náchylné na koliku, ktorá môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane náhleho príjmu veľkého množstva vody alebo krmiva po náročnej činnosti. Toto riziko sa zvyšuje, ak je kôň ešte zadychčaný a jeho telo je stresované.
– Dôležitosť hydratácie: Hoci sa môže zdať, že obmedzenie prístupu k vode je kontraproduktívne, je dôležité zabezpečiť, aby kôň nepil veľké množstvo vody najmenej 10 až 15 minút po náročnej činnosti. To môže pomôcť predísť náhlemu zaťaženiu žalúdka a čriev. Po tomto čase môže kôň pomaly začať piť vodu v menších dávkach.
Po ukľudnení koňa po ukončení namáhavej činnosti – práce či jazde, pokiaľ už prestane byť zadychčaný a telo sa dostane do pokoja, môžete koňovi začať podávať krmivo. Pred podaním energetického jadrového krmiva je lepšie koňovi poskytnúť seno/senáž, aby sa mu “naštartoval” žalúdok a až následne podávať jadro či granulovanú zmes.
Pri podozrení na žalúdočné vredy u koňa sa poraďte s vašim veterinárnym lekárom!