Intoxikácie zvierat sú často spôsobené nepozornosťou majiteľa – nevhodné dávky, nedostatočná kontrola zvierat a prostredia, v ktorom sa nachádzajú, kŕmenie nevhodného krmiva…
Kone sú nádherné, fascinujúce a inteligentné zvieratá, ktoré vyžadujú starostlivú pozornosť a špecifické prostredie, aby boli zdravé a mohli prosperovať. Hoci sú kone silné a odolné zvieratá, sú zároveň náchylné na rôzne druhy otráv, ktoré na ne číhajú v rôznych formách a môžu ohroziť ich zdravie, či dokonca aj život. Od jedovatých rastlín, cez nevhodné krmivo až po rôzne chemické látky môžu byť riziká skryté v každom kúte.

Oleander – okrasná rastlina – dekoratívny ker, ktorý je charakteristický pre svoje zelené listy a rôznofarebné kvety. Je prudko jedovatý pre kone – spôsobuje nepravidelný srdečný tep, kŕče a končí udusením a smrťou. Pri jeho pestovaní treba eliminovať akýkoľvek prístup koňa k rastline.
Tis červený – Vyskytuje sa vo forme kríku či nízkeho stromu. Okrem drobných červených plodov je rastlina prudko jedovatá. Spôsobuje koliky, silné hnačky a dochádza k podchladeniu, kolapsu a smrti.
Repka olejná (repka olejka) – Rastlina pestovaná vo veľkom na výrobu olejov. Bežne sa ňou kone nekŕmia, ale každý z nás má asi fotky v kvitnúcej repke a určite si každý z koní v takomto poli kúsok odkusol. Malá dávka nie je nebezpečná, no vo vyšších dávkach spôsobuje rozpad červených krviniek, čím spôsobuje aj nedostatočné okysličovanie tkanív v tele a vznik amoniaku, ktorý je vysoko jedovatý hlavne pre centrálny nervový systém.
Javor – konkrétne semená javora, predstavujú značné nebezpečenstvo pre kone. Semená javoru, najmä javoru klenu a javoru jasanolistého, obsahujú toxinhypoglycin A, ktorý môže spôsobiť atypickú myopatiu u koní. Toto ochorenie sa prejavuje ako akútny rozpad svalov a je pre zviera takmer vždy smrteľné.
Nahnité, hnilé a plesnivé plody a krmivo – Niektoré druhy plesní produkujú jedy nazývané mykotoxíny, ktoré postihujú často napríklad obilniny, kukuricu , olejniny alebo aj ovocie a môžu spôsobovať život ohrozujúce stavy pre kone.
Napríklad toxíny nazývané Fumonisíny, ktoré nájdeme v kukurici spôsobujú u koní ochorenie nazývané leukoencefalomalácia, ktorá sa prejavuje najskôr ataxiou, potom obrnou jazyka a hltanu a končí často smrťou. Okrem toho môžu spôsobiť poruchy pečene.
Ďalší toxín, ktorý však nie je tak často vyskytovaný vo veterine je patulín. Nachádza sa v nahnitých mäkkých ovociach – najmä v jablkách a môže spôsobovať zápal čriev, hnačky, zlyhanie obličiek a zníženie imunity jedinca.
Okrem vymenovaných látok/rastlín sa môže kôň otráviť ďalšími mnohými látkami ako sú napríklad botulotoxíny, prípravky na hubenie hmyzu alebo hlodavcov, prípadne nejaké anti-parazitárne prípravky / obojky, ktoré sa však u koní nepoužívajú v takom zastúpení.
Nezabúdajte, ako raz povedal lekár nazývaný Paracelsus „Dosis facit venenum“ čo v preklade znamená „Dávka robí jed“. V praxi to znamená, že napríklad taký cesnak sa koňom môže podávať iba v určitých dávkach, avšak pri prekročení odporúčaného dávkovania sa stáva jedom a môže spôsobovať rozpad a deštrukciu červených krviniek.