Drobné hlodavce patria medzi najpopulárnejších domácich miláčikov, a to predovšetkým pre ich menší vzrast a veľkosť, menej náročnú starostlivosť starostlivosť ako o väčšie či veľké zvieratá a najmä pre schopnosť priniesť radosť človeku už len svojou prítomnosťou. Drobné hlodavce sú najobľúbenejšie u malých chovateľov – detí. Pre ne je taký zdrobnený králik či škrečok nádherným a milučkým zvieratkom. Na Slovensku si často nachádzajú domov najmä zdrobnené králiky, škrečky, morčatá, pieskomily, myši a dokonca aj potkany. Každý jeden z týchto druhov je jedinečný svojou povahou a náročnosťou a hodí sa pre iný typ majiteľa.
Zdrobnené králiky
Zakrslé, hovorovo zdrobnené králiky, sú medzi chovateľmi symbolom roztomilosti a pohodovej povahy.Pôvodne boli tieto králiky chované ako okrasné zvieratá, no dnes patria medzi obľúbené a milované zvieratá, chované v interiéri ako domáci miláčikovia.
Zaobstarať si ich viete ako v obchodoch s chovateľskými potrebami a zvieratami, tak aj v špecializovaných chovateľských staniciach, zameraných na udržanie čistej línie konkrétneho druhu. V rámci druhov si viete vybrať medzi krátkosrstým a dlhosrstým, pričom najčastejšie sa predávajú druhy ako rex, levík, teddy či baranček, no ich delenie je rozsiahlejšie.
V rámci starostlivosti sú trošku náročnejšie, nakoľko sú z malých hlodavcov najväčšie, tým pádom vyžadujú viac priestoru, viac krmiva. Rovnako bývajú králiky rôznych pováh, pričom natrafiť na temperamentného samca nemusí vyhovovať každému chovateľovi.
Škrečky
Škrečky sú milé drobné zvieratká, ktoré patria medzi najčastejšie kupovaných hlodavcov. Vyžadujú menej priestoru a na starostlivosť nie sú nijak náročné. Tieto malé, no energické zvieratá sa delia na viacero druhov, z ktorých najznámejšími sú sýrsky škrečok a džungarský škrečok. Sýrske škrečky sú väčšie, obľúbené u detí a mávajú miernejšiu a priateľskejšiu povahu. Džungarské škrečky sú menšie, zaujímavo sfarbené, dosť aktívne a vhodné skôr pre skúsenejších chovateľov.
Títo malí dobrodruhovia potrebujú okrem správnej stravy a vody aj dostatok pohybu a rôznych podnetov na hranie. Koliesko na behanie, tunely a široká ponuka podstielky na hrabanie im pomáhajú naplniť ich prirodzené potreby. V prípade nedostatku pohybu a zábavy sa z nich môžu stať „nerváci.“

Morčatá
Morčatá sú spoločenské zvieratá známe svojou pokojnou povahou. Ich schopnosť vydávať rôzne zvuky, ktorými komunikujú, z nich robí špecifických miláčikov. Tieto zvieratá sú ideálne pre rodiny s deťmi, pretože nie sú agresívne a jednoducho si vytvárajú vzťahy. Aj u morčiat je možný výber z viacerých druhov, ako krátkosrstých, tak aj dlhosrstých, no bezsrsté (Skinny) nie sú tiež výnimkou. Morča sa dožíva v priemere 6-8 rokov.
Morčatá vyžadujú dostatok priestoru, rovnako ako zakrslé králiky a vyváženú stravu bohatú na vitamín C. Keďže ich telo si nevyrába vitamín C, musia ho prijímať v potrave a majiteľ by na to pri kupovaní krmiva mal myslieť. Ich klietka by mala byť vybavená úkrytmi a miestom na pohyb. Morča je možné chovať aj celoročne vonku, v prípade správne nastavených podmienok.
Pieskomily
Pieskomily sú drobné hlodavce so silnými zadnými nohami, vďaka ktorým dokážu slušne skákať.Sú známe svojím energickým správaním a schopnosťou vytvárať tunely v podstielke. Pieskomily sú spoločenské zvieratá, ktoré uprednostňujú žiť v skupinách. Tu treba myslieť na to, že dva je viac ako jeden a chovanie pieskomilov je vhodné aspoň vo dvojici. Potrebujú terárium s dostatkom miesta na hrabanie a hru.
V prírode žije viac ako 100 druhov pieskomilov, pričom u nás zoženiete hlavne pieskomila mongolského a šľachtenú formu pieskomila domáceho, prípadne pieskomila škrečkovitého.
Potkany a myši
Potkany patria medzi najmúdrejších hlodavcov, ktorí sú schopní naučiť sa jednoduché povely a reagovať na svoje meno. Sú ideálne pre chovateľov hľadajúcich aktívneho a interaktívneho spoločníka. Napriek jeho nechválnej reputácii v rámci divokého potkana hnedého, ktorý väčšinou len robí škodu či prenáša choroby, je potkan domáci skvelý domáci maznáčikovia.
Naopak, myši sú drobnejšie a ich chov je zameraný viac na pozorovanie ako na interakciu. Je to nesmierne zvedavé a podnikavé zvieratko. Napriek ich veľkosti vedia celkom dobre skákať, čo sa vypomstilo nejednému chovateľovi (útek z akvária). Sú to spoločenské zvieratá, žijúce v skupinách, takže chov jednej myšky nie je najvhodnejšia voľba. Aktivita u myší býva vo večerných a nočných hodinách. Starostlivosť o myšky je jednoduchá, vyžadujú čisté a zdravé prostredie a pravidelný prísun potravy a čerstvej vody, ako každé iné zviera.