Charakteristika morčiat

Morčatá sú stredne veľké hlodavce, ktorých váha dosahuje hmotnosť od 700 do 1200 gramov (pri obezite až do 1500g). Dĺžka tela je približne 20–30 cm. Telo morčiat je robustné so zaobleným vzhľadom na ktorom sa nachádzajú krátke nohy. Srsť majú morčatá  rôznorodú. Pri hľadaní Vášho nového spoločníka narazíte na množstvo variánt – morčatá s hladkou srsťou, drsnou, dlhou alebo kučeravou srsťou, prípadne na Skinny morča – druh bez srsti. Farebnosť je rovnako rôznorodá, ako druh srsti. Od jednofarebných odtieňov až po rôzne pestrofarebné kombinácie.

Reklama

Morčatá sa dožívajú v priemere 5 až 6 rokov, no pri správnej starostlivosti a dobrom zdraví jedinca sa môže dožiť až 8 rokov.

Morčatá sú spoločenské a komunikatívne zvieratá.V rámci komunikácie vydávajú rôzne zvuky, ktorými vyjadrujú svoje postoje a pocity. Dokonca, po navyknutí a zblížení sa s majiteľov, dokážu vítať majiteľa pískaním, čím vyjadrujú radosť z jeho príchodu. Ich mierumilovná povaha robí z týchto zvierat ideálnych spoločníkov pre ako deti, tak aj pre dospelých.

Avšak pozor, morčatá sú spoločenské zvieratá a milujú spoločnosť iných svojho druhu. Preto sa neodporúča chovať jedinca samotného, ale minimálne v páre. Ideálne v páre rovnakého pohlavia, aby nedošlo k nechcenému rozmnožovaniu. V prípade, že sa rozhodnete chovať samca a samičku spolu, je vhodná kastrácia, pokiaľ účelovo neplánujete morčatá množiť.

Potreby a starostlivosť

Morčatá majú, ako každé zviera, svoje potreby. Starostlivosť o ne nie je zložitá. Poďme si predstaviť, čo všetko potrebujú:

1. Bývanie

Morčatá potrebujú dostatočne priestrannú klietku s minimálnymi rozmermi 120 × 60 × 45 cm. Je to stredne veľký hlodavec a v malom priestore nebude mať dostatok pohybu, čo môže neskôr spôsobovať ako zdravotné problémy, tak určite aj zlý vplyv na psychické zdravie (nervozita, agresivita). Dno klietky by malo byť hladké, aby sa predišlo zraneniam nôh, a pokryté dostatočnou vrstvou vhodnej podstielky. Medzi vhodné podstielky pre morčatá patria hobliny, drevené peletky, papierová či buničinová podstielka. Pri podstielke, najmä pri hoblinách, je treba dávať pozor na prašnosť.

Okrem dostatočne veľkej klietky, či prípadne terária, je dôležité poskytnúť morčatám priestor na voľný pohyb mimo klietky, kde môžu objavovať svoje okolie a cvičiť. Pobyt vonku na vodítku v čerstvej tráve, či skúmanie izby v byte či dome sú skvelým zabavením sa a pohybom pre Vaše morča. Pri voľných aktivitách v interiéri je nevyhnutné zabezpečiť, aby sa morča nemohlo dostať k nebezpečným predmetom, ako sú elektrické káble, ktoré by vedelo prekúsať, alebo jedovaté rastliny, ktorých požitie je pre neho nebezpečné.

2. Strava

Základom stravy morčiat je seno, ktoré by malo byť neustále dostupné. Seno obsahuje veľa vlákniny a podporuje zdravé trávenie zvieraťa. Zároveň si pri jeho chrúmaní morča obrusuje zuby, čiže seno zabezpečuje správne opotrebenie zubov, ktoré im nepretržite celý život rastú. Okrem voňavého sena je potrebné, aby malo morča prístup ku kvalitným granuliam pre morčatá. Takéto granule majú vyvážené zloženie presne pre ich potreby a dodajú zvieraťu potrebné živiny, minerály a vitamíny, ktoré potrebujú. Krmivá pre morčatá sú navyše obohatené o vitamín C, ktorý je pre morčatá potrebný. Nedokážu si ho totiž produkovať sami a preto musia vitamín C prijímať v potrave.

Ako doplnok a spestrenie stravy môžete morčaťu občas dať čerstvé ovocie či zeleninu.

Tu treba však dbať na pravidlo, že menej je niekedy viac. Stávajú sa prípady, že priveľa čerstvej zeleniny a hlavne ovocia môže spôsobiť zdravotné komplikácie v rámci trávenia. V rámci čerstvej zeleniny sa odporúčajú hlavne tvrdé koreňové zeleniny ako je mrkva, tekvica či kaleráb. Naopak šalátové listy treba málo, ideálne vôbec, nakoľko sú častým dôvodom nadúvania. Za nás to za ten risk nestojí.

3. Hygiena a zdravie

Klietku, či iný priestor, ktorý morčatá obývajú, je potrebné čistiť v pravidelných intervaloch. Minimálne raz za týždeň spraviť kompletnú a dôkladnú očistu, výmenu podstielky za novú, odstránenie nezjedeného krmiva, hlavne toho čerstvého. Na dennej báze odstraňovať znečistenú podstielku a kontrolovať zvyšky jedla. Morčatá sú od prírody čistotné zvieratá, preto nie je potrebné ich kúpať.

V rámci starostlivosti o ich srsť treba brať do úvahy typ srsti. Pri dlhej srsti je potrebné pravidelné česanie. Naopak krátkosrsté hladké plemená vyžadujú minimálnu starostlivosť o srsť a česanie nie je potrebné.

Morčatá, ako aj ostatné zvieratá, by mali mať pravidelné veterinárne prehliadky, aby sa predišlo zdravotným komplikáciám. Prípadné príznaky choroby zahŕňajú okrem iného – zmenu stravovacích návykov, apatiu, nízku aktivitu, alebo problémy s dýchaním. V prípade zistenia príznakov možnej choroby je potrebná okamžitá návšteva veterinára, za účelom diagnostikovania problému.

4. Sociálne potreby

Morčatá sú spoločenské zvieratá, tak ako napríklad pieskomily. To znamená, že im je lepšie vo dvojici či viacčlenných skupinách, kde prosperuj. Preto je vhodné chovať minimálne dve morčatá, aby sa predišlo osamelosti a stresu zo samoty. Pri spoločnom chove samca a samice je vhodné samca kastrovať, aby sa predišlo nechcenému množeniu. Samica totiž môže porodiť mladé viac krát do roka, pričom rodí jedno až šesť mláďat.

Samice sa zvyčajne dobre znášajú aj v skupinách, zatiaľ čo samce môžu byť teritoriálne, ak nie sú správne socializované od mladosti. Jedným z riešení možného problému z teritoriality je dostatočne veľký priestor, ktorý morčatá obývajú.

5. Pohyb a obohatenie prostredia

Morčatá potrebujú dostatočnú fyzickú aktivitu a mentálnu stimuláciu. V klietke by mali mať prístup k tunelom, úkrytom a hračkám na hryzenie. Ideálne riešenie je poschodová klietka, ktorá ponúka väčšie množstvo pohybu. Majú radi hry na schovávačku, takže im viete schovávať zdravé maškrty, ktoré budú následne hľadať. Voľný pohyb mimo klietky im umožní preskúmavať nové prostredie, čo podporuje ich prirodzené správanie a znižuje riziko obezity. Prechádzky s morčaťom na záhrade alebo na ulicu, s postrojom a vodítkom, sú vynikajúce spestrenie nielen morčaťu, ale aj ich majiteľom.

Dôležité je tiež pravidelne meniť usporiadanie klietky a ponúkať nové predmety, aby sa predišlo nude. Obohatenie prostredia prispieva k lepšiemu psychickému zdraviu morčiat.

Tipy na výber morčaťa

Pri výbere morčaťa je ideálne vyhľadávať renomovaných chovateľov alebo overené predajne zvierat, ktoré dbajú na zdravie a pohodu zvierat. Morča by malo byť aktívne, so žiarivými očami, čistou srsťou a zdravou pokožkou. Dôležité je tiež pozorovať jeho správanie – zviera by nemalo prejavovať príznaky stresu alebo apatie, prípadne agresie voči iným jedincom.

Pokiaľ chcete čistokrvné morča s konkrétnymi charakteristickými rysmi daného druhu, treba osloviť chovateľské stanice, špecializujúce sa na chov konkrétneho druhu. Spolu s morčaťom totiž získate aj certifikát alebo knižku o jeho pôvode a čistote chovu.

Záver

Morčatá sú nenáročné, no mimoriadne milí a zábavní spoločníci, ktorí dokážu priniesť veľa radosti do každodenného života majiteľa. Ich spoločenská povaha a rozmanitosť charakterov z nich robia ideálnych domácich miláčikov pre rodiny s deťmi i jednotlivcov. S primeranou starostlivosťou a správnym prostredím si dokážu vytvoriť silné puto so svojimi majiteľmi. Ak hľadáte priateľské a hravé zviera na doma, morča môže byť tou správnou voľbou.